У даному розділі:
Для лікарів

Для усіх

Шизофренія та вагітність

  • У жінок, які страждають на шизофренію, вагітність може мати нормальний перебіг та закінчуватися народженням здорової дитини. У цей період необхідно перебувати під прискіпливою увагою гінеколога та психіатра. Відміняти прийом антипсихотичних препаратів не можна
  • Близькі та друзі майбутньої мами можуть надати дуже важливу допомогу, просто беручи участь у її житті та допомагаючи спланувати подальші дії.

У даному розділі:

У жінки з діагнозом «шизофренія» можуть бути діти та міцна сім’я. Під час планування вагітності необхідно проконсультуватися з психіатром, обговорити тактику лікування і заходи психологічної підтримки, щоб майбутня мама могла контролювати симптоми хвороби.

Підготовка до вагітності

Чи передається шизофренія у спадок?

Незважаючи на те, що шизофренія нерідко зустрічається у членів однієї сім’ї, не існує конкретного гена, який відповідає за появу даної патології1. Найімовірніше, можна говорити про комбінації генів, які впливають на схильність до шизофренії. Крім того, фактори зовнішнього середовища, такі як стресові ситуації, потенційно відіграють не менш важливу роль у розвитку хвороби, ніж генетичні фактори.2

Чи впливає прийом антипсихотичних препаратів на можливість зачати дитину?

Питання складне і потребує індивідуальної роботи з кожною жінкою. Продовження лікування антипсихотичними препаратами може бути небезпечним для плода, але припинення терапії шизофренії призведе до різкого погіршення самопочуття майбутньої матері3.

Прийом деяких антипсихотичних препаратів може підвищувати рівень пролактину в крові4. Хоча пролактин сприяє підготовці жіночого організму до вагітності, занадто високий рівень цього гормону здатний вплинути на ймовірність зачаття, і лікар може прийняти рішення про зміну антипсихотичного препарату5. Крім того, при збільшенні рівня пролактину можуть спостерігатися порушення менструального циклу, які впливають на лібідо та здатність до дітонародження4. Дуже важливо обговорювати з психіатром репродуктивні плани. Лікар може допомогти підібрати найприйнятніше лікування на час підготовки до зачаття та вагітності.

Як може допомогти психотерапія?

Завжди добре мати співчутливого і мудрого співрозмовника. Спілкування з членами сім’ї, друзями, колегами допомагає впоратися зі стресовими ситуаціями під час вагітності та після пологів, а також із симптомами шизофренії. Психотерапія забезпечує професійніший підхід, у межах якого можна взаємодіяти з фахівцем, який володіє методиками, що допомагають контролювати симптоми хвороби.

Зокрема, це когнітивно-поведінкова психотерапія, терапія прийняття та відповідальності, арт-терапія. Психотерапія корисна лише у поєднанні з медикаментозним лікуванням. Цінність комбінованого підходу до лікування полягає в тому, що така терапія допомагає купірувати симптоми (ліки) та змінити моделі мислення й поведінки людини (психотерапія) і, отже, допомагає знизити ризик розвитку рецидиву. Методи психотерапії можуть бути корисні й при лікуванні післяпологового психозу – рідкісного, але серйозного психічного розладу, який може розвинутися у жінки незабаром після народження дитини6.


Вагітність

Як прийом антипсихотиків впливає на стан здоров’я майбутньої мами?

Антипсихотичні препарати можуть спричиняти розвиток побічних дій. Однак застосування таких препаратів у період вагітності незначно підвищує ризик розвитку специфічних ускладнень.

Результати великомасштабного дослідження, проведеного в Канаді, вказують на те, що, порівняно із жінками, які не мають психічних захворювань, у вагітних жінок із шизофренією незначно збільшувалася ймовірність розвитку наступних станів7:

прееклампсія

тромбоз глибоких вен

передчасні пологи

велика або мала маса тіла дитини при народженні

гестаційний цукровий діабет

хронічна артеріальна гіпертензія

Раніше ризик ускладнень означав, що жінка повинна перебувати в стаціонарі для спостереження за перебігом вагітності. Зараз лікарі інформовані про ризики лікування шизофренії у жінок, які готуються стати мамами, і можуть своєчасно передбачити/скоригувати частину ризиків.
When Оцінюючи співвідношення «користь — ризик» при застосуванні антипсихотичного препарату під час виношування дитини, психіатр може враховувати наступне:

фактори ризику розвитку гестаційного цукрового діабету та надлишкового збільшення маси тіла.

дані про безпечність застосування лікарських засобів під час вагітності, пологів та у післяпологовий період.

ризик розвитку рецидиву при відмові від застосування препарату8.

Жінці необхідно виконувати рекомендації лікаря та розуміти важливість лікування симптомів у період вагітності 9,10. Відкритий та чесний діалог з лікарем про потенційні ризики під час вагітності та необхідність корекції терапії означає, що у пацієнтки буде більше шансів на нормальну та добре контрольовану вагітність.

У чому полягають потенційні ризики для здоров’я дитини при прийомі антипсихотичних препаратів у період вагітності?

Застосування антипсихотичних препаратів у період вагітності характеризується низькою ймовірністю розвитку будь-яких серйозних побічних ефектів (тобто вроджених вад розвитку) у плода. Однак можливі передчасні пологи, низька маса тіла при народженні та абстинентний синдром новонароджених (внаслідок впливу лікарського засобу на організм дитини в утробі). Проте слід пам’ятати, що більшість цих даних були отримані при застосуванні антипсихотиків першого покоління, а не новіших («атипових») антипсихотичних препаратів4. Якщо пацієнтка, яка приймає антипсихотичні препарати, побоюється за здоров’я майбутньої дитини, їй слід поговорити з лікарем, який вирішить, чи існує необхідність зміни препарату.

Як додатково підтримати фізичне та психічне здоров’я?

Існує багато способів, які допоможуть жінці з шизофренією зберегти хороше самопочуття під час вагітності:

здорове харчування та фізичні вправи;

щоденний прийом харчових добавок з фолієвою кислотою, за порадою лікаря.1

повна відмова від вживання спиртних напоїв

відмова від куріння.

застосування методик, спрямованих на зниження стресу, наприклад, м’язового розслаблення, медитації.

дотримання режиму сну – неспання.


Чи варто продовжувати прийом препаратів після пологів?

Більшість антипсихотичних препаратів може потрапити до грудного молока, хоча і в дуже малій кількості (<3%)1. Незважаючи на наявність декількох повідомлень про сонливість та післяпологову загальмованість у немовлят, більшість даних вказує на відсутність будь-яких небажаних явищ у новонароджених2. Щоб зрозуміти, чи потрібно продовжувати прийом препаратів після пологів, слід проконсультуватися з лікарем, який надасть відповідні рекомендації.

Що варто робити, якщо знайома або близька родичка, яка страждає від шизофренії, вагітна?

Сім’я та друзі повинні пітримувати жінку і дотримуватися трьох простих правил.

Слухати: Важливо ініціювати спілкування, уважно слухати, допомагати розповідати про почуття та емоції.

Планувати: Варто підготуватися до складних ситуацій, які можуть виникнути під час вагітності та після пологів. Розповісти про ймовірні труднощі майбутній мамі, морально її підготувати, прийняти деякі рішення заздалегідь. Молодим матерям, які страждають на шизофренію, може знадобитися серйозна підтримка після пологів. У таких випадках потрібен ретельний нагляд, який дозволяє виявити відновлення психотичних симптомів, помітити відсутність догляду за новонародженим5.

Турбуватися про себе: Догляд за хворими на шизофренію може спричиняти стрес, а важливі життєві події, такі як вагітність, посилюють його. Відповідно, опікуну дуже важливо піклуватися про себе та власне благополуччя.

Джерела:

  1. https://www.nhs.uk/conditions/schizophrenia/causes/
  2. Brown AS. The environment and susceptibility to schizophrenia. Prog Neurobiol. 2011;93(1):23-58
  3. https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/mental-health-problems-pregnant/
  4. Bargiota, et al., The Effects of Antipsychotics on Prolactin Levels and Women’s Menstruation Schizophr Res Treatment. 2013; 2013: 502697. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3886401/
  5. Robinson, Treatment of schizophrenia in pregnancy and postpartum. The Canadian journal of clinical pharmacology 19(3):e380-6 · October 2012 https://www.researchgate.net/publication/232279872_Treatment_of_schizophrenia_in_pregnancy_and_postpartum
  6. https://www.nhs.uk/conditions/post-partum-psychosis/
  7. Vigod et al., Maternal and newborn outcomes among women with schizophrenia: a retrospective population-based cohort study, BJOG. 2014 Apr;121(5):566-74. https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/1471-0528.12567
  8. Using antipsychotics in pregnancy – NHS Evidence https://arms.evidence.nhs.uk/resources/hub/1047945/attachment
  9. Teodorescu et al., Dilemma of treating schizophrenia during pregnancy: A case series and a review of literature. BMC Psychiatry. 2017 Aug 29;17(1):311. Review. https://bmcpsychiatry.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12888-017-1475-z
  10. Levinson. Review: women with schizophrenia have poorer pregnancy outcomes than other women, but it is unclear whether antipsychotic medications affect their infants. Evidence-Based Mental Health 2003;6:89. https://ebmh.bmj.com/content/6/3/89
  11. https://www.nhs.uk/common-health-questions/pregnancy/why-do-i-need-folic-acid-in-pregnancy/
  12. Gentile S. Infant safety with antipsychotic therapy in breast-feeding: a systematic review. J Clin Psychiatry 2000; 69:666-673
  13. Einarson A. Antipsychotic medication(safety/risk) during pregnancy and breastfeeding. Curr Women’s Health Rev. 2010:6:34-38.
Login to Unlock

Життя з шизофренією

Пам’ятайте, що людям, які страждають на шизофренію, потрібен час, — зосередьтеся на невеликій, але досяжній меті. Говоріть та спілкуйтеся просто — правильні

Далі…
Login to Unlock

Шизофренія: Лікування та ремісія

У даний час існує кілька терапевтичних підходів, проте лікування завжди починається з детальної медичної консультації. Дотримання режиму терапії — ключ до успіх

Далі…
Showing 0 result(s).